Čtyři volné velikonoční dny přímo vybízejí k akci. Akce v mém pojetí představuje kašel a kapesník neustále u nosa (já fakt nemůžu nikam jet zdravá!), takže prvotní radost z toho, že jsme udali všechny na nás závislé tvory a můžeme jet s manželem zase jen ve dvou, měla nikoliv nepodstatný háček. Člověk ale s vidinou tří bezdětných nocí kousne ledacos, i když původní plán chodit po horách se stal rázem nerealizovatelným. Jako alternativu jsme zvolili polskou metropoli.
Cestovali jsme autem z Opavy, kde jsme se zbavili dětí, přes Ostravu, kde jsme se zbavili psa. Začátek cesty nás nadchl, do Katowic vede naprosto luxusní dálnice, dál na sever už je to ovšem podstatně horší. Nutno podotknout, že Velký pátek není v Polsku svátek jako u nás, takže jsme si užili páteční dopravní špičku ve městě, které má téměř dva miliony obyvatel. A Poláci jezdí fakt otřesně.
Co se týká ubytování, vybrali jsme hotel Campanile nedaleko centra Varšavy. Věděli jsme, že hotel stojí u kolejí. Přesto se nám zamlouval natolik, že jsme kolejím nepřidělili dostatečnou váhu, což se ukázalo jako kardinální chyba. První noc jsme přečkali v pokoji, pod jehož okny projelo asi 10 vlaků a tisíc aut za hodinu. Ráno jsme si vyprosili přestěhování do pokoje s okny na druhou stranu, ale nemůžu říct, že by to výrazně pomohlo. Jinak byl hotel výborný, čistý, snídaně skvělá, na zastávky tramvají a autobusů pár desítek metrů. Kdo vydrží spát v kamrlíku o ploše přibližně 15m² se zavřeným oknem, mohl by tam prožít příjemné chvíle. Velké plus dávám za speciální TV kanál vysílající tipy, kam se ve Varšavě podívat, který nám de facto vyrobil program.
Po kratší relaxaci jsme se pěšmo vydali k asi 20 minut vzdálenému Paláci kultury a vědy (zkráceně PKiN) postavenému v 50. letech sovětskými dělníky jako dar Sovětského svazu válkou zničenému Polsku. Přestože od té doby bylo ve Varšavě postaveno mnoho výškových budov, je PKiN stále nejvyšší budovou Polska. Stavba je to opravdu impozantní – má přes 3000 místností, funguje zde několik muzeí, kina, divadla, restaurace, ale třeba také plavecký bazén nebo velký kongresový sál pro 3000 lidí. 30. patro je vyhlídkové, otevřené denně (krom několika svátků) od 10 do 20 hodin. Za 20 vteřin a 20 zlotých Vás nahoru dopraví výtah a máte Varšavu jako na dlani. Jinak s návštěvou je dobré si pospíšit, neboť jako jeden z hlavních symbolů období nesvobody je palác trnem v oku mnohým osobám včetně současného polského premiéra a je možné, že ještě letos půjde k zemi.